Vishay/Dale RNR55H2492BPB14
RNR55H2492BPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2492BPB14
Brief Description
RES 24.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2492BPB14.pdf
Availability of RNR55H2492BPB14
QUANTITY
RNR55H2492BPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2492BPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2492BPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2492BPB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2492BPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2492BPB14 Details Description
Related parts for RNR55H2492BPB14
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR40B/AE40M/APR40B datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SC70 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LO 4.00V SOT-25 datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS DUAL STR GOLD datasheet.pdf
CONN UHF PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
HANDTOOL FRAME/RF CONNECTORS datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf