Vishay/Dale RNR55H2550FSBSL
RNR55H2550FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2550FSBSL
Brief Description
RES 255 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2550FSBSL.pdf
Availability of RNR55H2550FSBSL
QUANTITY
RNR55H2550FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2550FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2550FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2550FSBSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2550FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2550FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H2550FSBSL
IC SUPERVISOR SWITCH OVER 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WALL BRACKET 7.87" LONG datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
5120 APPLIANCE INLET FLTR 15A M5 datasheet.pdf
CBL SMA STR PLUG-PLUG RG174 48" datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf