Vishay/Dale RNR55H2613FSBSL
RNR55H2613FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2613FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2613FSBSL.pdf
Availability of RNR55H2613FSBSL
QUANTITY
RNR55H2613FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2613FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2613FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2613FSBSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2613FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2613FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H2613FSBSL
LED STRIP 3.27" WHITE 12V datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARDEDGE 44POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC TXRX RS232 INTELLIGENT 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DOUBLE CHOKE 47MH 0.5A HORZ datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
MOSFET N CH 60V 240A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf