Vishay/Dale RNR55H2673FRB14
RNR55H2673FRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2673FRB14
Brief Description
RES 267K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2673FRB14.pdf
Availability of RNR55H2673FRB14
QUANTITY
RNR55H2673FRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2673FRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2673FRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2673FRB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2673FRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2673FRB14 Details Description
Related parts for RNR55H2673FRB14
MOSFET N-CH 200V 24A TO-262 datasheet.pdf
OLED GRAPHIC DISPLY 96X64 SERIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.16K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CON TERMINAL BLOCK SPRING CLAMP datasheet.pdf
RIBBON FUSION SPLICE INSRT 2/PKG datasheet.pdf
ANALOG TIMER S1DXM MULTI-RANGE datasheet.pdf
VERT CARD CONN SNGL 0.100" datasheet.pdf
IC FLASH 8GBIT VFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT PIN datasheet.pdf