Vishay/Dale RNR55H2743FSBSL
RNR55H2743FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2743FSBSL
Brief Description
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2743FSBSL.pdf
Availability of RNR55H2743FSBSL
QUANTITY
RNR55H2743FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2743FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H2743FSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2743FSBSL
Related LinksRNR55H2, RNR55H2743FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2743FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H2743FSBSL
IGBT 600V FRD SOT-227B datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 12POS PIN datasheet.pdf
FRAME GROMMET ELASTOMER GRAY datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 800MA 80 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
TRIAX STRAIGHT CLAMP JACK FOR RG datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CAP FILM 68 NF 2.5% 100VDC datasheet.pdf