Vishay/Dale RNR55H2942FSB14
RNR55H2942FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H2942FSB14
Brief Description
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H2942FSB14.pdf
Availability of RNR55H2942FSB14
QUANTITY
RNR55H2942FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H2942FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H2942FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)29.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H2942FSB14
Related LinksRNR55H2, RNR55H2942FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H2942FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H2942FSB14
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 20W datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 15 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf