Vishay/Dale RNR55H3011FSB14
RNR55H3011FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3011FSB14
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3011FSB14.pdf
Availability of RNR55H3011FSB14
QUANTITY
RNR55H3011FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3011FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3011FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3011FSB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3011FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3011FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H3011FSB14
FLEX CABLE - AFF12G/AF12/AFE12T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 50A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A TO263-5 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
DOCUMENTATION PACKAGE datasheet.pdf
SHAFT 400MM datasheet.pdf