Vishay/Dale RNR55H3202BSRSL
RNR55H3202BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3202BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3202BSRSL.pdf
Availability of RNR55H3202BSRSL
QUANTITY
RNR55H3202BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3202BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3202BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)32k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3202BSRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3202BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3202BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H3202BSRSL
SWITCH TOGGLE DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 10A PCB datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
COVER SCREW STRAIGHT 12X12X12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
STAR BRIGHT VFD DISPLAY GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf