Vishay/Dale RNR55H3241BSB14
RNR55H3241BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3241BSB14
Brief Description
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3241BSB14.pdf
Availability of RNR55H3241BSB14
QUANTITY
RNR55H3241BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3241BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3241BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.24k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3241BSB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3241BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3241BSB14 Details Description
Related parts for RNR55H3241BSB14
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC IP CAMERA MPU SXGA TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 29POS SKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.2UH 280MA 1.02 OHM datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11.1V 500MW SOD80 datasheet.pdf