Vishay/Dale RNR55H3401BMRSL
RNR55H3401BMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3401BMRSL
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3401BMRSL.pdf
Availability of RNR55H3401BMRSL
QUANTITY
RNR55H3401BMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3401BMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3401BMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3401BMRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3401BMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3401BMRSL Details Description
Related parts for RNR55H3401BMRSL
DEVELOPMENT KIT TCPP/IP NETWORK datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 50V 20% 2312 datasheet.pdf
THERMOSTAT 45 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
RES 38.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 90 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 18PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CABLE USB 2.0 A MALE/MALE 6' datasheet.pdf
FIXED IND 56MH 12MA 58 OHM TH datasheet.pdf