Vishay/Dale RNR55H3482FRR36
RNR55H3482FRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3482FRR36
Brief Description
RES 34.8K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3482FRR36.pdf
Availability of RNR55H3482FRR36
QUANTITY
RNR55H3482FRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3482FRR36
Internal Part NumberEIS-RNR55H3482FRR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)34.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3482FRR36
Related LinksRNR55H3, RNR55H3482FRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3482FRR36 Details Description
Related parts for RNR55H3482FRR36
RES SMD 0.82 OHM 5% 2W J BEND datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8-EMSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 35A 480VAC 300VDC datasheet.pdf
TRIAC 600V 16A D2PAK datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 565MA 300 MOHM datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 43POS SKT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf