Vishay/Dale RNR55H3573BSB14
RNR55H3573BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3573BSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3573BSB14.pdf
Availability of RNR55H3573BSB14
QUANTITY
RNR55H3573BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3573BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3573BSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3573BSB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3573BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3573BSB14 Details Description
Related parts for RNR55H3573BSB14
IC ADC 16BIT LC2MOS 20-SOIC datasheet.pdf
IC RCVR DIFF 5V/3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 72POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 4V X6S 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 90DEG 7.5MM datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf