Vishay/Dale RNR55H3573FPB14
RNR55H3573FPB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3573FPB14
Brief Description
RES 357K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3573FPB14.pdf
Availability of RNR55H3573FPB14
QUANTITY
RNR55H3573FPB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3573FPB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3573FPB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)357k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3573FPB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3573FPB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3573FPB14 Details Description
Related parts for RNR55H3573FPB14
AC/DC CONVERTER 28V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
IC FPGA 400 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 36VA THRU HOLE datasheet.pdf
RES 902.218 OHM .3W .005% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X6MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM L-TAB datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V SMD datasheet.pdf