Vishay/Dale RNR55H3651BSRSL
RNR55H3651BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3651BSRSL
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3651BSRSL.pdf
Availability of RNR55H3651BSRSL
QUANTITY
RNR55H3651BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3651BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H3651BSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3651BSRSL
Related LinksRNR55H3, RNR55H3651BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3651BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H3651BSRSL
RES SMD 1M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf