Vishay/Dale RNR55H3791BSB14
RNR55H3791BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H3791BSB14
Brief Description
RES 3.79K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H3791BSB14.pdf
Availability of RNR55H3791BSB14
QUANTITY
RNR55H3791BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H3791BSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H3791BSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.79k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H3791BSB14
Related LinksRNR55H3, RNR55H3791BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H3791BSB14 Details Description
Related parts for RNR55H3791BSB14
LIGHT PIPE 3MM 3POS RA ROUND datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 60V .55A 2016 SMD datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ 8SOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
LED YELLOW DIFF 5X2MM RECT T/H datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLEX 32POS PINS datasheet.pdf