Vishay/Dale RNR55H4020BRB14
RNR55H4020BRB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4020BRB14
Brief Description
RES 402 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4020BRB14.pdf
Availability of RNR55H4020BRB14
QUANTITY
RNR55H4020BRB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4020BRB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H4020BRB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4020BRB14
Related LinksRNR55H4, RNR55H4020BRB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4020BRB14 Details Description
Related parts for RNR55H4020BRB14
CABLE ASSEM 2MM 30PS SGL END 12" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SW P-CH HS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FIFO 4KX9 35NS 28SOIC datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT COAX SKT SLDER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
N'(M) MIL-CR RG-303/U datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LTC2983 datasheet.pdf
IC ROSA 10G SW LC LIMIT CUSTOM datasheet.pdf
CAP POLY 1500UF 20% 6.3V T/H datasheet.pdf