Vishay/Dale RNR55H4021DSRSL
RNR55H4021DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4021DSRSL
Brief Description
RES 4.02K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4021DSRSL.pdf
Availability of RNR55H4021DSRSL
QUANTITY
RNR55H4021DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4021DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4021DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4021DSRSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4021DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4021DSRSL Details Description
Related parts for RNR55H4021DSRSL
IC 16-BIT QUAD/PAR D/A 48-SSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS DUAL 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.09K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 100 OHM 9SIP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2CH LOP 6SON datasheet.pdf
Dual, Low Noise, Single-Supply Variable Gain Amplifier IC datasheet.pdf
10 MHz, 20 V/レs, G = 1, 10, 100, 1000 i CMOS㈢ Programmable Gain Instrumentation Amplifier IC datasheet.pdf