Vishay/Dale RNR55H4221BRRSL
RNR55H4221BRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4221BRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.22K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4221BRRSL.pdf
Availability of RNR55H4221BRRSL
QUANTITY
RNR55H4221BRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4221BRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4221BRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.22k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4221BRRSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4221BRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4221BRRSL Details Description
Related parts for RNR55H4221BRRSL
FUSE .375A 125V ALARM IND datasheet.pdf
CAP CER 27PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 2POS SKT datasheet.pdf
CONN SSL RCPT 2POS 4MM SOLDER datasheet.pdf
ECCOSTOCK QT. CAN datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BLADE, GUIDE datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf