Vishay/Dale RNR55H4222FSB14
RNR55H4222FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4222FSB14
Brief Description
RES 42.2K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4222FSB14.pdf
Availability of RNR55H4222FSB14
QUANTITY
RNR55H4222FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4222FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H4222FSB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)42.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4222FSB14
Related LinksRNR55H4, RNR55H4222FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4222FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H4222FSB14
IC OPAMP GP 85KHZ 14SO datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 800MA 400 MOHM datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.012UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES SMD 816 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FIXED IND 25UH 9.8A 11 MOHM TH datasheet.pdf