Vishay/Dale RNR55H4702DPRSL
RNR55H4702DPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4702DPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4702DPRSL.pdf
Availability of RNR55H4702DPRSL
QUANTITY
RNR55H4702DPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4702DPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4702DPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4702DPRSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4702DPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4702DPRSL Details Description
Related parts for RNR55H4702DPRSL
JUMPER-H9991TR/A3047V/H9991TR12" datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 200MW SMT3 datasheet.pdf
CONN RING TERM 2AL/ 4CU AWG 1/4 datasheet.pdf
CAP TRIMMER 5.5-25PF 25V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1.3W DO41 datasheet.pdf
RES 0.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf
PLUG 5.08MM 19POS DIN RAIL datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf