Vishay/Dale RNR55H4751DSRSL
RNR55H4751DSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4751DSRSL
Brief Description
RES 4.75K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4751DSRSL.pdf
Availability of RNR55H4751DSRSL
QUANTITY
RNR55H4751DSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4751DSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4751DSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4751DSRSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4751DSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4751DSRSL Details Description
Related parts for RNR55H4751DSRSL
RES SMD 130 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 20% 275VAC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 2% 160VDC RADIAL datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 500MA 63VAC/VDC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 931 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MCGIGABIT, TX/SSLX-SM1550/LONG-S datasheet.pdf
RES SMD 6K OHM 0.01% 0.3W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
COAX M3 SQ HD FBR DIFFUSE REFLEC datasheet.pdf
CAP CER 3.4PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf