Vishay/Dale RNR55H4990BSBSL
RNR55H4990BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4990BSBSL
Brief Description
RES 499 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4990BSBSL.pdf
Availability of RNR55H4990BSBSL
QUANTITY
RNR55H4990BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4990BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4990BSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4990BSBSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4990BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4990BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H4990BSBSL
RES SMD 330 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
RES 1.2M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 22POS datasheet.pdf
CONN RCPT 114POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf