Vishay/Dale RNR55H4992BSRE6
RNR55H4992BSRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4992BSRE6
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4992BSRE6.pdf
Availability of RNR55H4992BSRE6
QUANTITY
RNR55H4992BSRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4992BSRE6
Internal Part NumberEIS-RNR55H4992BSRE6
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4992BSRE6
Related LinksRNR55H4, RNR55H4992BSRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4992BSRE6 Details Description
Related parts for RNR55H4992BSRE6
RES SMD 1.33M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD IPM 6PAC 1200V 100A datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 3.62K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 25V SCREW datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf