Vishay/Dale RNR55H4992BSRSL
RNR55H4992BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H4992BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H4992BSRSL.pdf
Availability of RNR55H4992BSRSL
QUANTITY
RNR55H4992BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H4992BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H4992BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)49.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H4992BSRSL
Related LinksRNR55H4, RNR55H4992BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H4992BSRSL Details Description
Related parts for RNR55H4992BSRSL
BUZZER MAGNETIC 3V 9MM CUSTOM datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECPT 60POS .050" SMT DUAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.2A 24V datasheet.pdf
DGTL O-SCOPE MIX SGL 400MHZ DSO datasheet.pdf
CAP CER 8200PF 50V 10% BP 1812 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
OSC VCSO 669.3266MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf