Vishay/Dale RNR55H49R9FSB14
RNR55H49R9FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H49R9FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 49.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H49R9FSB14.pdf
Availability of RNR55H49R9FSB14
QUANTITY
RNR55H49R9FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H49R9FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H49R9FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)49.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H49R9FSB14
Related LinksRNR55H4, RNR55H49R9FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H49R9FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H49R9FSB14
RES SMD 26.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 510 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
63316A149 FEED ARM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf
RES 82K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS JAM NUT PIN datasheet.pdf