Vishay/Dale RNR55H5111DSBSL
RNR55H5111DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5111DSBSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5111DSBSL.pdf
Availability of RNR55H5111DSBSL
QUANTITY
RNR55H5111DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5111DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5111DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5111DSBSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5111DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5111DSBSL Details Description
Related parts for RNR55H5111DSBSL
FUSE CERAMIC 800MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS .100 SGL STR PCB datasheet.pdf
CAP CER 1600PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.3UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf