Vishay/Dale RNR55H5111FSRSL
RNR55H5111FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5111FSRSL
Brief Description
RES 5.11K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5111FSRSL.pdf
Availability of RNR55H5111FSRSL
QUANTITY
RNR55H5111FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5111FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5111FSRSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5111FSRSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5111FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5111FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H5111FSRSL
IC MCU 8BIT 3.5KB FLASH 28SSOP datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES 976K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
15W 2X 24V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
SPADE KRIMPTITE (C-141-06) datasheet.pdf
INSERT BNC JACK COUPLER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf