Vishay/Dale RNR55H5360FSB14
RNR55H5360FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5360FSB14
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5360FSB14.pdf
Availability of RNR55H5360FSB14
QUANTITY
RNR55H5360FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5360FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H5360FSB14
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5360FSB14
Related LinksRNR55H5, RNR55H5360FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5360FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H5360FSB14
TVS DIODE 51VWM 86.52VC SMC datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 3 (Power) Position Through Hole Solder datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE AXIAL PORT 8SSOP datasheet.pdf
SEALING BOOT FOR SWITCH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 7" 0.50MM 40POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG RED 100' datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-12V 15W datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS WALL MNT SKT datasheet.pdf