Vishay/Dale RNR55H5360FSRSL
RNR55H5360FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5360FSRSL
Brief Description
RES 536 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5360FSRSL.pdf
Availability of RNR55H5360FSRSL
QUANTITY
RNR55H5360FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5360FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5360FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5360FSRSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5360FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5360FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H5360FSRSL
IC BUFF/DVR DUAL N-INV 20SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT ROMLESS 44PLCC datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT363 datasheet.pdf
RES SMD 6.98 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DISPLAY 7SEG 2DIG RED CA 0.4" datasheet.pdf
CABLE 5COND 16AWG YELLOW 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 60.4K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.022 UF 10% 300 VAC RA datasheet.pdf