Vishay/Dale RNR55H5362DSBSL
RNR55H5362DSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5362DSBSL
Brief Description
RES 53.6K OHM 1/8W .5% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5362DSBSL.pdf
Availability of RNR55H5362DSBSL
QUANTITY
RNR55H5362DSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5362DSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5362DSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5362DSBSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5362DSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5362DSBSL Details Description
Related parts for RNR55H5362DSBSL
CONN RCPT SGL PIN STR SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN HDR 1.25MM TIN 14POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
2.0MM WTB R/A HEADER 894010410 datasheet.pdf
RES 22 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf