Vishay/Dale RNR55H5490FSB14
RNR55H5490FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5490FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 549 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5490FSB14.pdf
Availability of RNR55H5490FSB14
QUANTITY
RNR55H5490FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5490FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H5490FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)549
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5490FSB14
Related LinksRNR55H5, RNR55H5490FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5490FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H5490FSB14
IC ADC 11BIT 105MSPS SAMPL 48QFN datasheet.pdf
FUSE FAST 30A 1000V MIDGET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 6.9K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -40°C - 85°C AEC-Q200 Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
EXL UNITIZED WHEEL 2" 2S FIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125" datasheet.pdf
KIT LCD 15.6" datasheet.pdf