Vishay/Dale RNR55H5491BSBSL
RNR55H5491BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5491BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 5.49K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5491BSBSL.pdf
Availability of RNR55H5491BSBSL
QUANTITY
RNR55H5491BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5491BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5491BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5491BSBSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5491BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5491BSBSL Details Description
Related parts for RNR55H5491BSBSL
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.1 OHM 5% AXL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 600V 4A TO220AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 2-ROWS-L datasheet.pdf
CAP CER 8PF 9KV AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf