Vishay/Dale RNR55H5621FSRSL
RNR55H5621FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H5621FSRSL
Brief Description
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H5621FSRSL.pdf
Availability of RNR55H5621FSRSL
QUANTITY
RNR55H5621FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H5621FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H5621FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.62k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H5621FSRSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H5621FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H5621FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H5621FSRSL
RES SMD 4.7K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.1V 0.15A 5TSOP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 12V 9.5A ECH8 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
SWITCH ASSY PBTN STATION datasheet.pdf
INDICATOR INCAND BLUE PANEL MNT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 350MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
OVER-THE-HEAD EARMUFFS 10PC datasheet.pdf
CONN 3C 3#16S PIN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf