Vishay/Dale RNR55H57R6FSBSL
RNR55H57R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H57R6FSBSL
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H57R6FSBSL.pdf
Availability of RNR55H57R6FSBSL
QUANTITY
RNR55H57R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H57R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H57R6FSBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H57R6FSBSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H57R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H57R6FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H57R6FSBSL
IC EEPROM 1KBIT 2MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 28POS datasheet.pdf
CONN RING 22-16AWG #8 P-GRIP datasheet.pdf
IC SRAM 36KBIT 12NS 52PLCC datasheet.pdf
TVS DIODE 23.1VWM 37.5VC AXIAL datasheet.pdf
INPUT NOISE EMC FILTER datasheet.pdf
H48-6 SHEET 320X320X10MM datasheet.pdf
CUTTER SIDE OVAL SPR CUT PLIERS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf