Vishay/Dale RNR55H57R6FSBSL
RNR55H57R6FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H57R6FSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H57R6FSBSL.pdf
Availability of RNR55H57R6FSBSL
QUANTITY
RNR55H57R6FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H57R6FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H57R6FSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H57R6FSBSL
Related LinksRNR55H5, RNR55H57R6FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H57R6FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H57R6FSBSL
IC FLASH 1MBIT 150NS 44PLCC datasheet.pdf
IDC CABLE - ASR16H/AE16M/ASR16H datasheet.pdf
MOSFET P-CH 60V 0.28A TO92-3 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 8MSOP datasheet.pdf
RES 113K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 512KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1-50' BLACK datasheet.pdf
CONN F OUTER TERMINAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
.187 FLAG FAST REC IS TPBR datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf