Vishay/Dale RNR55H6190FMRSL
RNR55H6190FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H6190FMRSL
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H6190FMRSL.pdf
Availability of RNR55H6190FMRSL
QUANTITY
RNR55H6190FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H6190FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H6190FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H6190FMRSL
Related LinksRNR55H6, RNR55H6190FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H6190FMRSL Details Description
Related parts for RNR55H6190FMRSL
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 WW datasheet.pdf
IC MULTICH RS232 DVR/RCV 16TSSOP datasheet.pdf
BOARD EXTENSION LPC-STICK LCD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M10 NYLON 60MM datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 6.3V 10% 1210 datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 700MA 400 MOHM TH datasheet.pdf