Vishay/Dale RNR55H6190FSB14
RNR55H6190FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H6190FSB14
Brief Description
RES 619 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H6190FSB14.pdf
Availability of RNR55H6190FSB14
QUANTITY
RNR55H6190FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H6190FSB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H6190FSB14
PackagingBulk
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H6190FSB14
Related LinksRNR55H6, RNR55H6190FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H6190FSB14 Details Description
Related parts for RNR55H6190FSB14
HDR RA SR .100 GP datasheet.pdf
FERRITE CORE 9.5MM OD datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
DISPLAY 590NM YLW ALPHANUM 0.5" datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
FUSE GLASS 500MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 130POS datasheet.pdf