Vishay/Dale RNR55H6343FMB14
RNR55H6343FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H6343FMB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 634K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H6343FMB14.pdf
Availability of RNR55H6343FMB14
QUANTITY
RNR55H6343FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H6343FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H6343FMB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)634k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H6343FMB14
Related LinksRNR55H6, RNR55H6343FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H6343FMB14 Details Description
Related parts for RNR55H6343FMB14
VARISTOR 73V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.3A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 200MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
RES 3K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
IC LED Driver Linear PWM Dimming 75mA Signage 8-MSOP-EP datasheet.pdf
CONN HOUSING 30POS 2.54MM datasheet.pdf