Vishay/Dale RNR55H6810FMB14
RNR55H6810FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H6810FMB14
Brief Description
RES 681 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H6810FMB14.pdf
Availability of RNR55H6810FMB14
QUANTITY
RNR55H6810FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H6810FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H6810FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)681
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H6810FMB14
Related LinksRNR55H6, RNR55H6810FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H6810FMB14 Details Description
Related parts for RNR55H6810FMB14
FUSE 2A 600V GLASS SHORT RJS datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
SENSOR 16CH 10MM 24VDC NPN datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 3W DO214AC datasheet.pdf