Vishay/Dale RNR55H6811FPBSL
RNR55H6811FPBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H6811FPBSL
Brief Description
RES 6.81K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H6811FPBSL.pdf
Availability of RNR55H6811FPBSL
QUANTITY
RNR55H6811FPBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H6811FPBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H6811FPBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H6811FPBSL
Related LinksRNR55H6, RNR55H6811FPBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H6811FPBSL Details Description
Related parts for RNR55H6811FPBSL
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 2.49M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 16V 5% 1206 datasheet.pdf
IC REG BCK 2.5V 6A SYNC 28HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156" datasheet.pdf