Vishay/Dale RNR55H6980FSR36
RNR55H6980FSR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H6980FSR36
Brief Description
RES 698 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H6980FSR36.pdf
Availability of RNR55H6980FSR36
QUANTITY
RNR55H6980FSR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H6980FSR36
Internal Part NumberEIS-RNR55H6980FSR36
Standard Package5,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)698
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H6980FSR36
Related LinksRNR55H6, RNR55H6980FSR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H6980FSR36 Details Description
Related parts for RNR55H6980FSR36
MOSFET N-CH 500V 12.5A TO-220 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 2.6A (Switch) Backlight 24-QFN-EP (4x4) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 13A 125V datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 7W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
PTC RESTTBLE 0.16A 9V CHIP 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 56MH 160MA 38 OHM SMD datasheet.pdf