Vishay/Dale RNR55H7681FSBSL
RNR55H7681FSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H7681FSBSL
Brief Description
RES 7.68K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H7681FSBSL.pdf
Availability of RNR55H7681FSBSL
QUANTITY
RNR55H7681FSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H7681FSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H7681FSBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.68k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H7681FSBSL
Related LinksRNR55H7, RNR55H7681FSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H7681FSBSL Details Description
Related parts for RNR55H7681FSBSL
IC REG LDO -5V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.5MHZ RRO SOT23-8 datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
2MM H.M.,B-22 SHROUD 4.3MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
URTHN ADH DP-608 BLCK 50 ML SYRN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf