Vishay/Dale RNR55H76R8FSRSL
RNR55H76R8FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H76R8FSRSL
Brief Description
RES 76.8 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H76R8FSRSL.pdf
Availability of RNR55H76R8FSRSL
QUANTITY
RNR55H76R8FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H76R8FSRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H76R8FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)76.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H76R8FSRSL
Related LinksRNR55H7, RNR55H76R8FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H76R8FSRSL Details Description
Related parts for RNR55H76R8FSRSL
CONN CAP 3 POS BLK MATE-N-LOK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2INP INV 16SOEIAJ datasheet.pdf
TRANS 2PNP PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 2.63V SC70-3 datasheet.pdf