Vishay/Dale RNR55H9092BPRSL
RNR55H9092BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H9092BPRSL
Brief Description
RES 90.9K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H9092BPRSL.pdf
Availability of RNR55H9092BPRSL
QUANTITY
RNR55H9092BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H9092BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55H9092BPRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H9092BPRSL
Related LinksRNR55H9, RNR55H9092BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H9092BPRSL Details Description
Related parts for RNR55H9092BPRSL
RES SMD 33.2K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 400V 2.7A DPAK datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V NP0 2225 datasheet.pdf
RES SMD 4.87K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 5% 25V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K FLASH 64QLP datasheet.pdf
IDC SOCKET 0.050 60 POS datasheet.pdf
HEADER SOLDER TAIL 2.54MM datasheet.pdf