Vishay/Dale RNR55H90R9FMB14
RNR55H90R9FMB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNR55H90R9FMB14
Brief Description
RES 90.9 OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55H90R9FMB14.pdf
Availability of RNR55H90R9FMB14
QUANTITY
RNR55H90R9FMB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55H90R9FMB14
Internal Part NumberEIS-RNR55H90R9FMB14
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55H90R9FMB14
Related LinksRNR55H9, RNR55H90R9FMB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55H90R9FMB14 Details Description
Related parts for RNR55H90R9FMB14
IC VOLT DETECT 2.1V CMOS SMD datasheet.pdf
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.36MH 24 OHM SMD datasheet.pdf
CABLE MARKER LABEL 17 X 9 WHITE datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 33MM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AD9119 datasheet.pdf
CONN HOUSING 4 POS 4.19MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF DOWN datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 600MA 843 MOHM datasheet.pdf