Vishay/Dale RNR55J1000BSBSL
RNR55J1000BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1000BSBSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1000BSBSL.pdf
Availability of RNR55J1000BSBSL
QUANTITY
RNR55J1000BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1000BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1000BSBSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1000BSBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1000BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1000BSBSL Details Description
Related parts for RNR55J1000BSBSL
CTRLR TEMP SSR 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
SCR PHSE CTRL DL MOD 1600V 400A datasheet.pdf
08 AMP MODU MT HSG DR .100CL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 665 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.3NH 600MA 200 MOHM datasheet.pdf