Vishay/Dale RNR55J1001FMBSL
RNR55J1001FMBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1001FMBSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1001FMBSL.pdf
Availability of RNR55J1001FMBSL
QUANTITY
RNR55J1001FMBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1001FMBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1001FMBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1001FMBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1001FMBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1001FMBSL Details Description
Related parts for RNR55J1001FMBSL
OPTO SENSOR SLOT TYPE NPN DK-ON datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 68.0 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 4.99 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD123 datasheet.pdf
RES SMD 67.3K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
IC SILICON SERIAL NUMBER SOT-23 datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf