Vishay/Dale RNR55J1001FMRSL
RNR55J1001FMRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1001FMRSL
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1001FMRSL.pdf
Availability of RNR55J1001FMRSL
QUANTITY
RNR55J1001FMRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1001FMRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1001FMRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1001FMRSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1001FMRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1001FMRSL Details Description
Related parts for RNR55J1001FMRSL
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 6-SMD datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 EXTEND datasheet.pdf
FUSE 80A 690V 1GN/50 AR UC datasheet.pdf
6765 POWER ENTRY MODUL 10A 70C datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 432K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 57.6K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 169 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.57K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf