Vishay/Dale RNR55J1001FRRSL
RNR55J1001FRRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1001FRRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1001FRRSL.pdf
Availability of RNR55J1001FRRSL
QUANTITY
RNR55J1001FRRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1001FRRSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1001FRRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1001FRRSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1001FRRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1001FRRSL Details Description
Related parts for RNR55J1001FRRSL
RES SMD 1.82K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE 48POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (A-221-10X) datasheet.pdf
REAR COVER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
3/4" SQUARES - 5/PK datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 5POS HL LOW P datasheet.pdf