Vishay/Dale RNR55J1002BRBSL
RNR55J1002BRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNR55J1002BRBSL
Brief Description
RES 10K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR55J1002BRBSL.pdf
Availability of RNR55J1002BRBSL
QUANTITY
RNR55J1002BRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR55J1002BRBSL
Internal Part NumberEIS-RNR55J1002BRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNR55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR55J1002BRBSL
Related LinksRNR55J1, RNR55J1002BRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR55J1002BRBSL Details Description
Related parts for RNR55J1002BRBSL
FIXED IND 1.5UH 13.5A 3.41 MOHM datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 10MHZ 8DFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS .050 R/A GOLD datasheet.pdf
DGTL ISO RS422/RS485 20SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 15POS 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf